TELEFERİK HİZMETLERİ

TELEFERİK HİZMETLERİ

YENİMAHALLE-ŞENTEPE TELEFERİK HATTI 08 NİSAN 2022 TARİHİNDE YENİDEN İŞLETMEYE AÇILDI

EGO Genel Müdürlüğünce, Yenimahalle-Şentepe hattında hizmet vermekte olan Teleferik İşletmesi, koronavirüs pandemisi önlemleri kapsamında 21 Mart 2020 tarihinde hizmete kapatılmıştır.

Normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte, hattın yeniden işletmeye açılması gündeme gelmiş; ancak, İşletmenin yaklaşık on beş aydır kapalı olması nedeniyle, hattın bakımlarının yapılmadan açılmasının yolcu emniyeti ve sistem güvenliği açısından sakıncalı olacağı değerlendirilmiş; uluslararası sertifikaya sahip Fransız bir uzmanın hazırladığı rapor da dikkate alınarak Kuruluşumuzca gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Ankara halkının güvenliği bizim için her şeyden önce gelmektedir. Vatandaşlarımızın emniyetli bir şekilde, güvenle taşınması için Tesisin işletmeye açılmadan önce yapılması gereken tüm ağır bakım ve arıza çalışmaları tamamlanmıştır.

2014 yılında açılan ve bugüne kadar bakım-onarım/ağır bakım-onarım çalışmaları yapılan teleferik hattında ilk kez bu kapsamda bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Yenimahalle-Şentepe Teleferik Hattı, 08 Nisan 2022 Cuma gününden itibaren hizmete açılmış olup, 06.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Teleferik sisteminin sürekli çalışan bir sistem olması ve mekanik aksamlarının kısa sürede aşınan parçalardan oluşması nedeniyle, yolcu yoğunluğunun olmadığı akşam 21.00-01.30 saatleri arasında önceden olduğu gibi 271-2 hattıyla otobüs ring servisi verilmeye devam edilecektir


 

Toplu taşıma amaçlı teleferik Türkiye’de ilk defa Ankara'da yapılmıştır.

Yenimahalle–Şentepe arasına yapılan teleferik sistemi için Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.02.2012 tarih ve 172 kararı gereği 15.08.2012 tarihinde ihaleye çıkılmış olup teknik görüşmeler sonucunda güzergah ve sistem netleştirilmiştir. 26.03.2013 tarihinde ihalesi yapılan işin yüklenici firması ile 14.05.2013 tarihinde sözleşmesi imzalanarak yapımına başlanan hattın açılışı 17.06.2014 tarihinde yapılarak yolcu taşınmasına başlanmıştır.


Yenimahalle–Şentepe Teleferik Sistemi Tek Yönde

  • Yenimahalle metro istasyonunda başlayan ve Şentepe merkezine kadar olan hat ile, havadan 2400 kişi/saat kapasiteli toplu taşıma sağlanmaktadır.

  • Yenimahalle-Şentepe arasında 4 duraklı 106 kabinin aynı anda hareket edebileceği teleferik sisteminin uzunluğu  3.257 metredir.

  • Her kabin 15 saniyede bir istasyona girmekte ve minimum 13.5 dakikada 200 metrelik kot farkı ve yaklaşık 3.257 metrelik mesafe aşılmaktadır.

  • Teleferik Sistemi, Yenimahalle metro istasyonu ile Şentepe merkezini bağlamış olup, metrodan çıkan yolcuları beklemeden kısa sürede Şentepe’ye ulaştırmaktadır.

  • Ankara’da metro ile senkronize çalışan teleferik sistemi trafiğin rahatlamasına yardımcı olarak yollara ek yük bindirmemektedir.

  • Engelli, yaşlı, çocuk ve her kesim tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır.

 

TOPLAM HAT UZUNLUĞU: 3.257 metre

 

YENİMAHALLE–ŞENTEPE TELEFERİK HATTI

 

Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı