BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYINDA BULUŞTU

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYINDA BULUŞTU
 

Büyükşehir Belediyelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayları"nın üçüncüsü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Türkiye Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Üsküdar üniversitesinden uzman ve akademisyenlerin katkılarıyla 27-29 Kasım 2015 tarihlerinde Denizli’de gerçekleşti.

Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin temsilcileri, Türkiye Belediyeler Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin katıldığı çalıştayda Kuruluşumuzu temsilen İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürü Orhan COŞKUN iş güvenliği uzmanları Öztürk Bozkurt YILDIRIM ve Yaşar ALTAN katıldı. , 4857 Sayılı İş Kanunu, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili yönetmelikler, taşeronlarda İş Sağlığı ve Güvenliği sorunları ele alındı. Ayrıca büyükşehir belediyeleri ile su ve kanalizasyon idarelerinde yaşanılan tecrübeler paylaşılarak, sorunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunuldu.

Büyükşehir belediyelerinden birim amiri ve daire başkanlarından oluşan 80 kişinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayın açılış konuşmaları, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, TBB Eğitim Müdürü Fikret Gültekin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdür Yardımcısı Dr. Nurullah Yücel  tarafından yapıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi adına iş sağlığı ve iş güvenliği konusunun önemine değinerek sözlerine başlayan ve çalıştayın çok önemli olduğuna işaret eden Başkan Osman Zolan, "Her anlamda yatırım yapan bir kurum ve iş dünyası ile iş yapıyoruz. Bu anlamda iş sağlığı da iş güvenliği de çok önemli. Teoriyle uygulamanın uyuşması gerekiyor" dedi. Başkan Zolan, "Bu çalıştayın Denizli'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi için yapılan değerlendirmelere teşekkür ediyorum. TBB on yıl önceki gibi değil artık. Daha güçlü hale geldi, hem ekonomik anlamda güçlü, hem de etkin olan bir Birlik haline geldi. Buradan çıkan sonuçlar o lobi sayesinde TBMM'ye ve Bakanlığa en iyi şekilde iletilir" diye konuştu.

Bu çalıştaya Denizli’nin ev sahipliği yapmasından ötürü de son derece mutlu olduklarını belirten Başkan Zolan, katılımcılara tekrar Denizli’ye hoş geldiniz diyerek sözlerine son verdi.

“İş Sağlığı ve Güvenliği toplantıları büyük bir katılımla devam ediyor”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit ise, çalıştayın katılan bütün belediyelere faydalı olacağını belirterek, "Farkındalık yaratma konusunda çıktığımız bu yolda başarılı olabiliriz. İnsan hayatının önemini bilerek, iş sağlığı ve güvenliğini çalıştığımız kurumlarda merkeze almalıyız" dedi.

Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamlayan Macit, insan hayatının her türlü değerin önünde yer aldığını dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliği alanındaki çalışmaların önem arz ettiğini kaydetti. Macit ayrıca, İBB olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunu çok önemsediklerinin de altını çizdi.

TBB Eğitim Müdürü Fikret Gültekin ise açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul'da bir sempozyumla başlanan İş Sağlığı ve Güvenliği toplantılarının büyük bir katılımla devam ettiğini belirterek, daha sonra Ankara'da gerçekleştirilen çalıştayın Denizli'ye taşındığını ifade etti. Aynı zamanda Birliğimiz eğitim faaliyetleri ve  Belediye Akademisi yerleşkesi hakkında katılımcıları bilgilendiren Gültekin, bundan sonraki çalışmalarda da iyi uygulama örneklerinin yaygınlaşması adına TBB olarak daha çok sorumluluk üstlenileceğini söyledi. Gültekin, başta Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan olmak üzere değerli çalışma ekibine nazik ev sahipliğinden ötürü teşekkür etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdür Yardımcısı Dr. Nurullah Yücel ise konuşmasında misafirperverlikleri ve verdikleri destek nedeniyle Denizli Büyükşehir Belediyesine ve söz konusu çalıştayların hayata geçirilmesinde destek veren Türkiye Belediyeler Birliğine teşekkür etti. Yücel, çalıştaydan somut ve güzel sonuçlar çıkması dileklerinde bulunularak konuşmalarına son verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürü Orhan COŞKUN ise sunumunda;6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çıkarılan Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğinin amaçları, uygun yerlerde kullanımları, işaret çeşitleri, güvenlik renkleri, temel işaretler ve kodlanmış işaretler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

 

Yayın Tarihi: 10.12.2015
Okunma Sayısı: 8760