BÜYÜKŞEHİR, CITEX BİLİŞİM FUARI´NIN İLGİ ODAĞI OLDU

BÜYÜKŞEHİR, CITEX BİLİŞİM FUARI´NIN İLGİ ODAĞI OLDU

BİLİM VE TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELERİ HER ZAMAN TAKİP EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ANKARA’DA İLK KEZ DÜZENLENEN CITEX BİLİŞİM FUARI’NDA AÇTIĞI DEV STAND İLE VATANDAŞLARIN BÜYÜK İLGİSİNİ ÇEKTİ

Türkiye Bilişim Derneği’nin 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde 31. Ulusal Bilişim Kurultayı ile ilk kez Başkent´te düzenlediği CITEX Ankara Bilişim Fuarı´nda Büyükşehir Belediyesi açtığı dev bilişim standı ile, Türkiye´nin dört bir yanından gelen teknoloji meraklısı vatandaşların ve katılımcıların ilgi odağı oldu.

Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi´nde düzenlenen CITEX´2014 Ankara Bilişim Fuarı´nda, Büyükşehir Belediyesi “Ankara’yı bir de CITEX´te görün” ana temasıyla 250 metrekarelik geniş bir stand kurdu. Büyükşehir Belediyesi stantta; Bilgi İşlem, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, İtfaiye, Destek Hizmetleri Daire Başkanlıkları ile ASKİ ve EGO Genel Müdürlüklerinin hizmetlerini 4 gün boyunca bilişim severlere tanıttı. Kurultayda ki standımızı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım BALCI,EGO Genel Müdür Yardımcısı Mahmut EMİRDOĞAN, EGO Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Avni ERDOĞAN, Ankara Büyükşehir Belediyesi İç Denetim Birimi Başkanı Doğan İŞÇİ, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Ahmet Recep TEKCAN, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Ayhan KAVLAK, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Hasan Hüseyin İLERİ, Havelsan Genel Müdürü Sadık YAMAÇ, TODAİE eDevlet Merkez Müdürü Prof. Dr. Türksel KAYA BENSGHİR, Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Kemal ÖKTEM ziyaret etti.
 
BİLGİ İŞLEM STANDINDA ANKARA KENT REHBERİ
2014’ün ilk 10 ayında 1 milyon 615 bin kullanıcının ziyaret ettiği ve aynı zamanda da yaklaşık 7 milyon sayfa görüntülenme başarısına ulaşan www.ankara.bel.tr ile bilişim hizmetlerinde büyük dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı fuarda hizmetlerini ziyaretçilere anlattı.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı; “Ankara Kent Rehberi”, “Görme Engelliler İnternet Kafe”, “Mezarlık Bilgi Sistemi” ve “360 Derece Mobil Lidar” gibi teknolojik hizmetlerini sanal ortamda oluşturduğu oyun panelleriyle ziyaretçilerin beğenisine sundu.

 

FLY CAM HELİKOPTER KAMERA
Büyükşehir Belediyesi’nin dev bilişim standında yoğun ilgi gören bölümlerinden biri de Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na ait tanıtım kısmı oldu.

Görsel İletişim Merkezi’nin uçarak mekan çekimi yapabilen FLY CAM “Helikopter Kamera” ile ilgili sinevizyon gösterisini izleyen ve teknik görevlilerden bilgi alan ziyaretçiler, “Panoramik Kent Ekranı” sistemi ile de Başkent Ankara’nın rekreasyon alanları ve kentsel parklarını sanal ortamda dolaşma imkanı buldular.

 

İTFAİYEDEN UYGULAMALI EĞİTİM
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, dünyanın gelişmiş ülkelerinde bile az sayıda örneği olan en son teknolojik donanıma sahip, Türkiye´de itfaiyecilik alanında eğitim amaçlı kullanılan ilk simülasyon sistemini de fuar alanında tanıttı. İtfaiye standında ayrıca otomatik kumanda sisteminin tanıtımı yapıldı.

 

EGO CEP te ve ABB TRAFİK
“Akıllı kentler, mutlu insanlar” sloganı ile yola çıkan EGO Genel Müdürlüğü de Ankaralılara EGO CEP´te, ABB Trafik Mobil, Ankarakart, Durak bilgilendirme sistemleri ve saha ödeme cihazları (smart banko, mini banko) hakkında bilgiler verildi. Ankaralılar günlük yaşamlarının bir parçası olan ulaşım hizmetleri hakkında EGO yetkililerinden bire bir bilgi alırken, sergilenen mini otobüs maketleri ise ziyaretçilerin ilgisini çekti.

 

ASKİ STANDI “LABORATUAR” GİBİ
Ankara’ya temiz ve kaliteli su sağlayan ASKİ Genel Müdürlüğü’nün bölümü ise fuarda, özellikle öğrencilerin bilimsel deney yapma fırsatı bulduğu bir “laboratuar” haline geldi. ASKİ´ye gelen minik öğrenciler, civa ve su karışımının bulunduğu “Dalga Oluşumu Havuzu”nda dalgalar oluştururken, “Girdap Havuzu” ile de suda girdap oluşumuna tanıklık ettiler. Ayrıca teknolojinin imkanları kullanılarak ASKİ´den alınabilecek hizmetler de ziyaretçilere ayrıntılı olarak anlatıldı.

 

BALCI: “FUAR, ANKARA’YA AYRI BİR RENK KATTI”
Fuar alanını, ilk günden itibaren yerli ve yabancı uzman, akademisyen, bürokrat ve binlerce teknoloji meraklısı vatandaş gezdi.

Alanda yer alan 40 firmanın standını ayrı ayrı dolaşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, yaptığı açıklamada, “Türkiye Bilişim Derneği´nin gerçekleştirmiş olduğu Bilişim Kurultayı ve beraberinde ilk olarak düzenlenen Bilişim Fuarı, Ankara’ya ayrı bir renk kattı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ´nin burada önemli ve kapsamlı bir stand açması, bilişim alanında vatandaşların hayatını kolaylaştıran çalışmalarını anlatması için çok güzel bir fırsat oldu” dedi.

 

Yayın Tarihi: 10.11.2014
Okunma Sayısı: 9878