BAŞKANIMIZIN ULAŞIMDA ÇAĞI YAKALAMA MESAJI

21. yüzyılın ilk çeyreğindeki şu günlerde gelişmeler nüfusun büyük kısmının şehirlerde yaşayacağını göstermektedir.

 

Teknolojik gelişmeler tarımsal üretimde çalışan insan gücünün giderek azalmasına neden olmakta, bunun yanı sıra hizmet sektöründe çalışan insan gücü ise giderek artmaktadır. Bu artışla birlikte şehirlerin nüfusları da artmakta ve insanların ihtiyaçları da o oran da giderek yoğunlaşmaktadır. Bu ihtiyaçların giderilmesinde büyük görev de belediyelere düşmektedir. Şehirleri modern alt yapı yatırımları ile insanların mutluluk içinde yaşayabilecekleri mekanlar haline getirmek belediyelerin en başta gelen görevleri arasındadır.

 

Şehirlerde yaşayan insanların da alt yapı konusunda en büyük hizmet bekledikleri alanlardan birisi de ulaşımdır.

Her geçen gün artan araç sayısının yanı sıra toplu taşım araçlarına duyulan ihtiyaç, yoğunlaşan trafik ve bu yoğunluğun asgariye indirilmesi için yapılan köprülü kavşaklar, otoparklar en zorunlu ulaşım yapı hizmetleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım konusunda yaptığımız atılımlar ile Ankara’ya yeni alternatif yollar kazandırırken, toplu taşıma konusunda geçmiş dönemlerden başlayan projeleri de bitirerek birer birer hizmete koymanın gururunu yaşıyoruz.

 

Başkentimize ve Ankara Halkına yakışır bir ulaşım hizmeti sunmak amacıyla otobüs filomuzu sürekli yenileyerek güçlendiriyoruz. Hizmetlerde öncü olmaya devam eden, çevre dostu ilk doğalgazlı otobüsleri hizmete sunan ve 1290 otobüs ile en çok doğalgazlı araç filosuna sahip bir kuruluş olma özelliğine sahip Belediyemiz, yolculuğun daha rahat yapılabilmesi için klimalı otobüslerin sayısını artırmaya devam etmektedir. Böylece Halkımız daha modern araçlarla seyahat etme imkânına kavuşacaktır. Filomuza yeni katılan körüklü otobüslerimizin tamamı alçak tabanlı, engelli kullanımına uygun klimalı, kameralı ve GPS takip sistemli araçlardır.

 

Türkiye’de ilk defa uygulanan, kendi imkanlarımızla gerçekleştirdiğimiz ve durakta beklemeye son’ sloganı ile uygulamaya koyduğumuz “EGO CEP’TE” otobüs hatları bilgi sistemi uygulaması toplu ulaşım ve konuyla ilgili bilişim sektöründe Türkiye’nin seçkin projesi olarak gösterilmiştir.Toplu taşımacılık hizmetleri için projelendirdiğimiz “Akıllı Bilet, Akıllı Durak ve Araç İçi Yolcu Bilgilendirme Sistemi” hizmete girmiştir. Ayrıca vatandaşlarımıza gerçek zamanlı trafik yoğunluk bilgisi vererek, yolculuk süresinin en kısa şekilde planlanmasının sağlanması, alternatif güzergâh belirlenerek trafik sıkışıklığının önlenmesi, kent geneli trafiğinde bekleme sürelerini azaltarak zaman ve yakıt tasarrufu sağlanması amacıyla ABB Trafik Projesi kent hizmetine sokulmuştur.

 

Kuruluşumuz tarafından yapım çalışmalarına başlanılıp, merkezi idarenin kaynaklarıyla hızlı bir şekilde bitirilmesi amacıyla yapımları Ulaştırma Bakanlığına devredilen Kızılay – Çayyolu metrosu 10 Mart 2014 tarihinde, Batıkent – Sincan – Törekent metro hattı ise 12 Şubat 2014 tarihinde hizmete girmiştir. AKM – Keçiören metro hattının inşaatı ise bu yıl sonuna doğru bitirilecektir.

 

Yenimahalle metro istasyonu ile Şentepe merkezini bağlayan Türkiye’nin toplu ulaşıma dönük ilk ve tek teleferik sistemi Yenimahalle– Şentepe teleferik projesinin yapımı tamamlanmıştır.

 

Amacımız ve çalışmalarımız daha modern, daha çağdaş bir Ankara’yı meydana getirmek ve “Akıllı Kentler” arasında yerini almasını sağlamaktır. Sizlerin destek ve duaları ile "Örnek Başkent" haline getirdiğimiz Ankara’yı, İnşallah daha ileriye taşıyacağız.

 

Sevgilerimle,

Melih GÖKÇEK
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı