OTOBÜS İŞLETME - 3. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

3. Bölge Otobüs İşletme Şube Müdürlüğü

Bölge Müdürlüğümüz, hizmetlerini Zirvekent Mahallesi 2453 Cadde No:2/1 Mamak/ANKARA adresinde sürdürmektedir. İletişim Telefon Santral Numarası 0312 391 82 00, Faks Numarası 0312 391 83 11

Bölgemize ait idari bina, tesis ve eklentileri ile otobüs depolama alanları 13618 ada 4 parsel sayılı taşınmazda yaklaşık 217.646 m2’ lik bir alan içerisinde yer almaktadır. Bu alanda 1387 m2 sosyal bina, 81 m2 araç sevk amirliği, 81 m2 baş şoförlük binası, 504 m2 ambar binası, 549 m2 otobüs dış yıkama fırçası, 962 m2 iki adet lojman binası ve 650 m² CNG dolum istasyonu olmak üzere Toplam 4214 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Ayrıca, bölge içersinde Merkez ve Atölyeler Şube Müdürlüğüne ait 1200 m2 bakım onarım atölyesi (Periyodik bakım), 1200 m2 ivedi onarım atölyesi, 272 m2 araç iç yıkama binası olmak üzere 2672 m² kapalı alan bulunmaktadır.

Ankara’nın doğusunda kalan 3.Bölge, Doğusunda Elmadağ, Yeşildere, Yakupabdal, Batısında Kızılay, Beşevler, Kuzeyinde Karapürçek, Kuzeydoğusunda Kıbrısköyü, Güneyinde Çankaya, Kırkkonaklar, Aşağı Ayrancı semtleri de dahil olmak üzere geniş bir ulaşım ağı içerisinde hizmet verilmektedir. 

Araç sevk amirliği (Apel) tarafından harekette çalışan personel ve araçların sevk ve idaresi yapılmakta olup, hareket görevlileri ve hareket noktaları arasındaki işbirliği ve koordinasyonu da apel tarafından sağlanmaktadır.

Bölgenin coğrafik yapısının engebeli olması ve konum olarak doğuda kalmasından dolayı ağır iklimsel etkiler nedeniyle bölgedeki hat ve güzergahlarda kış aylarında ulaşımda kısa süreli sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesince yürütülen kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle gecekondu yaşamdan modern yerleşim alanlarına geçilmektedir.

 

Bölgemize Ait Hareket Noktaları ve Adresleri

HAREKET NOKTASI ADI

ADRESİ

OPERA HRK.NOK.

Adnan Saygun Caddesi Ulus/ANKARA

EGE HRK. NOK

Akşemsettin Mahallesi Doğukent Caddesi No: 209 Mamak

KAYAŞ HRK. NOK.

Şehit Tayfun Sümer Parkı İçi 70. Sokak Kayaş

EKİN HRK. NOK.

Ekin Mahallesi (Eski pazar yeri) No: 34 Mamak

KIBRISKÖYÜ HRK. NOK.

Yeni Kıbrıs Caddesi Mustafa Ay Sok. Kıbrıs Köyü Mamak

KARAPÜRÇEK HRK. NOK.

Karapürçek Mahallesi 309. Cadde (Eski 16. Cadde) No: 87 Altındağ

MUTLU HRK. NOK.

General Zeki Doğan Mahallesi İmam Alim Sultan Caddesi No: 47 Mamak

DOĞANTEPE HRK. NOK.

Feridun Çelik Mahallesi 1048. Cadde (eski 4. Cadde) No: 125 Altındağ


Atölyeler - Bölge Kademe

Bölge kademe çalışanları özlük hakları bakımından Merkez ve Atölyeler Şube Müdürlüğüne bağlıdır. Ancak, araçların tamirlerinin hangi aşamada olduğu, arızaların giderilme durumları, hazır veya arızalı araçlar Müdürlüğümüzce takip edilmekte ve denetlenmektedir.

Ayrıca bölge güvenliğinin sağlanması amacıyla akaryakıt istasyonunun üzerine kamera sistemi kurularak bölgeye giriş çıkış yapan araçlar ile personel hareketleri gözlenmektedir.

İdari ve yazı işleri şefliğine bağlı servislerde ise dışarıdan gelen evrakların dosyalanması, yazışmaların yapılması, araçların trafik muayene ve kayıt işlemleri, hareket noktaları ile idari binanın boya, badana,elektrik,su tadilat ve tamirat işleri ile personel özlük ve puantaj işlemleri yapılmaktadır.
     
Mavi masadaki görevliler tarafından ALO 153 Mavi Masa’dan gelen şikayetler incelenmekte ve cevap verilmektedir. Ayrıca, şoförlerin Psiko-Teknik ve simulasyon testlerinin organizasyonu da aynı servisçe yapılmaktadır.
     
Araçların trafik fenni muayeneleri, egzos emisyon ölçümleri, trafik servisinde oluşturulan bir muayene ekibi tarafından bölge kademe elemanları ile koordineli bir şekilde yürütülmektedir.

Mamak bölgesindeki köprülerden dolayı araç filosunda mazotlu araçlar yoğunluktadır.   Bu araçların akaryakıt ikmali 4 pompadaki 8 tabanca ile yapılmaktadır. Kuruluşumuza bağlı bölge müdürlüklerinde hurdaya ayrılan eski araçlar ile atölyelerde imalat esnasında oluşan metal artıkları ile birimlerde ekonomik ömrünü tamamlamış ve 5018 sayılı kanun gereği imhası gereken hurda demirbaşların depolanması, hurda haline getirilerek MKE Kurumuna mevzuat hükümlerine göre gerekli ölçümlerin yapılarak teslim edilmesi işlemleri bir komisyon marifetiyle bölge hurda sahası içerisinde yapılmaktadır.

 

Otobüs Hizmetleri

Otobüs İşletme Dairesi Başkanlığı