ÖZEL HALK OTOBÜSÜ PERSONELİNE TERÖR VE İLK YARDIM EĞİTİMİ

 

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ PERSONELİNE TERÖR VE İLK YARDIM EĞİTİMİ

 

Özel halk otobüsü personeline terör  ve ilk yardım eğitimi Ankara Büyükşehir Belediyesi, özel halk otobüsü çalışanları için terör, ilk yardım ve trafik konulu seminer düzenledi.

 

Büyükşehir Belediyesi; Belediyeler, Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı ile Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası (ÖHO) işbirliğiyle düzenlenen seminerler dizisinde; Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından özel halk otobüsü şoförlerine “Kent Güvenliği” konu başlığı altında terörün tanımı, terörün hedefleri ve unsurları, Ankara ilinin genel değerlendirmesi, karşılaşılabilecek şüpheli şahıs, şüpheli paket, şüpheli araçlara yönelik neler yapılabileceği, nelerden şüphe edilmesi gerektiği gibi konular ayrıntılı olarak anlatıldı. Terörün tanımını yaptıktan sonra terör örgütlerinin Türkiye’deki yapısıyla ilgili bilgi veren terör uzmanları, terörle mücadelenin tüm kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın ortak görevi olduğuna dikkat çektiler. Vatandaşların, “güvenlik güçlerinin her yerde gözü kulağı” olduğunu belirten uzmanlar, “Halkımızdan duyarlılık bekliyoruz; gördüğü, duyduğu herhangi bir şeyi bildirmesini istiyoruz” dediler.

 

Ankara’da yaşanan bombalı saldırılarda, hedef gözetilmeden her kesimden halkın hedef alındığına dikkat çeken uzmanlar, “Dolayısıyla terörün özel hedefleri olabildiği gibi, halkın geneli de hedef olabilmektedir” diye konuştular.

 

YANGIN VE TRAFİK EĞİTİMİ

 

İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim Amiri Nihat Arslan tarafından verilen “Yangın Eğtimi” konulu seminerde de LPG ve doğalgaz kullanımında dikkat edilecek hususlar, yangın türleri, araç yangınları, yangın söndürme cihazlarının kontrolü ve kullanımı konuları anlatıldı.Araçta yangın söndürme tüplerinin mutlaka bulundurulması gerektiğini vurgulayan Arslan, cihazdan yararlanılamadığı hallerde “yangını boğma” yönteminin kullanılmasını önerdi. Arslan, “Üzerinizde ceket, mont ne varsa alevin üzerine boğun” dedi.

 

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI UYARISI

 

Yangın söndürme cihazları konusunda da önemli uyarılarda bulunan Arslan, “Yangın söndürme cihazlarının, TSE’nin standartlarına uygun olması gerekiyor. Yangın söndürme tüpü üreten firmaları doğru tespit edin, çünkü bu işi yapanların bir bölümü dürüst çalışmıyor. Seçim yaparken doğru tercih yapın. Sırf aracı muayeneden geçirmek için göstermelik yangın söndürme cihazı almayın” diye konuştu.

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri de ÖHO personeline, trafik kuralları hakkında bilgi verdiler. Trafik uzmanları, Türkiye’de trafik kazalarıyla ilgili istatistiki bilgiler verirken, ÖHO şoförlerini, yolcuları duraklarda indirip bindirmeleri konusunda uyardılar, kural ihlallerinin yol açtığı olayları da videolarla anlattılar.

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 22.03.2016
Okunma Sayısı: 2866