EGO OTOBÜSLERİNDE UNUTULAN EŞYALAR ŞAŞIRTIYOR

BAŞKENTLİLER, EGO OTOBÜSLERİNDE, PARA VE CÜZDANDAN ZİYNET EŞYASINA, KİMLİKTEN KAPI TOKMAĞINA, NEYDEN, POS CİHAZINA KADAR BİRBİRİNDEN İLGİNÇ EŞYALARINI UNUTMUŞ

Metropol hayatının yoğunluğu içinde sabahın erken saatlerinden gecenin karanlığına kadar sürekli bir yerden bir yere yetişmeye çalışan kent insanının yorgun düşen bedeni, unutkanlık olarak ortaya çıkıyor.

 Bu koşuşturma içinde yaşayan Başkentlilerin kent içi toplu taşımada kullandıkları EGO otobüslerinde unuttukları eşyalar, tam da bunu destekliyor.

 Her gün EGO otobüslerinden 750 binin üzerinde Ankaralı yararlanırken, bazılarının, cebindeki cüzdandan, gözündeki gözlüğe, boynundaki altın kolyeden parmağındaki tek taş yüzüğe, elindeki cep telefonundan evine götüreceği televizyona, bisikletten, gitara, hatta işyerinde kullandığı pos cihazından fotoğraf makinesine kadar birbirinden ilginç eşyaları unutması veya düşürmesi, insana "bu kadar da olmaz" dedirtiyor.

UNUTULMAYACAK EŞYALAR DA UNUTULUYOR

Otobüslerde; şemsiye, kitap, okul çantası, şapka gibi eşyaların unutulmasının alışılmış bir durum olduğunu belirten EGO yetkilileri, artık unutulan eşyalar arasında televizyon, bisiklet, tablet, fotoğraf, hesap makinesi ve pos cihazı türünde eşyalara da rastlandığını söylediler.

Bu yıl içinde şu ana kadar otobüslerde 7 bin 525’i Türk Lirası olmak üzere 325 avro, 3 altın bilezik ile yüzük ve çeyrek altınlar bulunduğunu ifade eden yetkililer, “Bulunan eşyaların başında 149 adetle cüzdan geliyor. Bunu 72 adetle cep telefonu izlerken, üçüncü olarak da 51 adetle numaralı gözlükler ve güneş gözlükleri yer alıyor. 3 televizyonun da unutulduğu otobüslerde 2 fotoğraf makinesi de bulundu. Hesap makinesi ve pos cihazları, yine unutulan eşyalar arasında yer alıyor ” dediler.

 Yetkililer, unutulan eşyalar arasında çocuk piyanosu, saz, ney, müzik aletleri, evcil hayvan kafesleri, takım çantası ve araba aküsü gibi eşyaların da dikkat çektiğini ifade ettiler.

EŞYALAR,  EGO BÜROSUNDA

Günlük seferlerini tamamladıktan sonra, otobüslerin bölge müdürlüklerinde toplanarak temizliklerinin yapıldığını ifade eden yetkililer, temizlik ve bakım sırasında otobüslerin içinde yolcular tarafından unutulan veya düşürülen eşyaların şoförler ve hareket görevlileri tarafından tespit edilip kayıt altına alındığını kaydettiler.

Unutulan eşyaların “EGO Kayıp Eşya” bürosunda teslim alındığını vurgulayan yetkililer, merkezde toplanan eşyalar arasından, sahiplerine ulaşılmaya çalışıldığını kaydettiler.

 Sahibinin bulunma imkanı olmayan eşyaların ise 15 günlük periyotlar halinde EGO Genel Müdürlüğü internet sayfasının (www.ego.gov.tr/ kayıp eşya ) adresinde listelenerek ilan edildiğini ifade eden yetkililer, “Hiçbir şekilde sahibi bulunmayan eşyalar ise EGO tarafından 1 yıl boyunca saklandıktan sonra açık artırma yöntemiyle satışa sunulmaktadır” dediler.

Yayın Tarihi: 10.11.2015
Okunma Sayısı: 15925