EGO ŞOFÖRLERİNE GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ

- EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ŞOFÖRLERİNE ANKARA TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTMENLERİ TARAFINDAN GÜVENLİ SÜRÜŞ YÖNTEMLERİ EĞİTİMİ VERİLDİ
- 5 GÜN SÜREN EĞİTİMLERE 1741 EGO ŞOFÖRÜ KATILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi toplu taşıma hizmeti sağlayan EGO otobüs şoförlerine, Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü eğitmenleri tarafından “Güvenli Sürüş Yöntemleri” ile ilgili eğitim verildi. 5 gün süreyle verilen eğitimlere 1741 EGO otobüsü şoförü katıldı. 


EGO Genel Müdürlüğü Macunköy Tesisleri’nde 2 oturum olarak gerçekleştirilen “Güvenli Sürüş Yöntemleri” başlığı altında konunun uzmanı polis eğitmenler tarafından verilen eğitimlerde; Güvenli Sürüşte Temel Kurallar, Güvenli Sürüşte Toplu Taşım Otobüs Şoförlerinin Sorumluluğu ile Araçların Pratik kullanımı konuları işlendi. 


Slayt gösterileri eşliğinde, uygulamalı ve karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleştirilen eğitimlerle, Ankaralılara daha iyi toplu taşıma hizmeti verilmesi amaçlanıyor. 

“MESLEKİ EĞİTİMLERE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”
EGO Genel Müdürlüğü ile Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ortaklığında eğitimlerin her yıl verildiğini ifade eden EGO Genel Müdürü Necmetin Tahiroğlu, “Oldukça zor ve sorumluluk isteyen bir görevi yerine getiriyoruz. Her gün yüz binlerce Başkentlinin kent içi ulaşımını sağlıyoruz. Bu görevimizi de yerine getirirken, sürekli trafikte bulunan ve yolcularla temas halinde olan şoförlerimizin mesleki eğitimlerinin yanı sıra psikolojik donanımına çok önem veriyoruz” dedi. 
Tahiroğlu, uzman eğitmenler tarafından şoförlere güvenli sürüşte temel kuralların nasıl olması gerektiğinin bir kez daha anlatıldığını ifade ederek, “Eğitimde ağırlıklı olarak trafik sistemi ve sistem kuralları, hız, durma mesafesi, yolcu indirme-bindirme, güzergah değişikliği gibi güncel konular işlendi” diye konuştu. 

 

“EĞİTİMLER ÇOK YARARLI OLUYOR” 
Başkentlilerin ulaşımını sağlayan 12 yıllık EGO şoförü Durali Akbaş, eğitimlerin oldukça önemli olduğunu ifade ederek, “12 yıldır toplu taşıma şoförü olarak çalışıyorum. Her gün 8 saat trafiğin içinde olduğunuzda her türlü riske de açık oluyorsunuz. Sorumluluğumuz çok büyük. 7'den 77’ye tüm insanlar bize canlarını emanet ediyorlar. Bu yüzden bu eğitimlerin çok önemli ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi. 


Eğitimlerin şart olduğunu belirten 9 yıllık şoför Gökhan Ekmekçi ise “Aldığımız eğitimler sadece mesleki eğitim olmuyor. Halkla ilişkiler, trafik kuralları ve psikolojik açıdan, bizler için çok yararlı oluyor. Bilmediğimiz birçok şeyi, bir de uzmanların ağzından öğrenmiş oluyor” diye konuştu. 


EGO’da toplu taşıma şoförü olurken mesleki yeterliliğin yanı sıra birçok testten geçtiklerini vurgulayan 2 yıllık şoför Mesut Demirci de düşüncelerini şöyle dile getirdi: 
“Özellikle yeni başlayan arkadaşlarımız için bu tür eğitimlerin kesinlikle olması gerekiyor. Hergün binlerce vatandaşla muhatap olan bizlerin daha sabırlı ve anlayışlı olması lazım. Bu eğitimler sayesinde de bizlerin çok şeyler kazandığını düşünüyorum.” 


5 gün süren eğitimlerin ardından, eğitmenlere EGO tarafından plaket verildi.

Yayın Tarihi: 07.07.2015
Okunma Sayısı: 8595