EGO İLE ASELSAN ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü ile ASELSAN arasında Milli Metro ve Güvenlik sistemlerinin yapımı için imzalar atıldı.

EGO Genel Müdürlüğü ile ASELSAN arasında imzalanan protokol çerçevesinde Milli Metro yapımının en önemli ayağı olan ‘Milli Modüler Çekiş Sistemi Yapımı ve Geliştirilmesi" projesinde  işbirliği yapılacak.

EGO Genel Müdürlüğü’nde, EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu ile ASELSAN A.Ş. Genel Müdürü Faik Eken tarafından imzalanan işbirliği protokolü ile iki kurum 2 yıl süresince Ulaşım ve Güvenlik Sistemleri konusunda birlikte çalışacak.

İmza töreninde konuşan Necmettin Tahiroğlu, EGO olarak, Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olan ASELSAN ile Milli Metro araçlarının yapımı, güvenliği ve sinyalizasyonları konusunda işbirliği yapmanın ülke ekonomisine sağlayacağı büyük katkının yanı sıra EGO içinde çok faydalı olacağına dikkat çekerek, “ Hafif raylı ve Metro araçlarında kullanılmak üzere, yerli imkanlarla geliştirecek özgün donanım, yazılım ve algoritmalar içeren, “ Milli Modüler Çekiş Sistemi Tasarım ve Geliştirme Projesi hayata geçirilecek” dedi.

Protokol çerçevesinde, Kent içi Hafif Raylı ve Metro Ulaşım Sistemleri için geliştirilmekte olan ‘Metro Sinyalizasyon ve Kontrol Sistemi’ için çalışmalar yapılacağını belirten Genel Müdür Tahiroğlu, yine aynı protokol kapsamında Hafif Raylı ve Metro ulaşım hatlarının yeryüzünden geçen kısımların kamera sistemleri ile izlenerek güvenliğin sağlanmasına yönelik “ Metro Açık Hatlar Güvenlik Sistemi Projesi”nin de yapılacağını kaydetti.

 

-“ÇALIŞMALAR İÇİN ARIZALI METRO TRENİ 2 YILLIĞINA ASELSAN’A VERİLECEK”

Projenin geliştirilmesi kapsamında arızalı olduğu için kullanım dışı olan Metro treninin 2 yıl süre ile ASELSAN’a verileceğini vurgulayan Tahiroğlu şunları söyledi:

“ ASELSAN, arızalı olduğu için servis dışı olan Metro treninin incelenmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar yapacak. Verdiğimiz bu tren sayesinde teknik ekip, geliştirdikleri parçaları takıp deneyecekler. Aynı zamanda treni de tamir etmiş olacaklar. Bu çalışmalar süresince de EGO’nun uzman ekipleri de ASELSAN’A teknik danışmanlık hizmeti verecek” diye konuştu.

Proje kapsamında EGO’nun kazanımlarının yanı sıra Milli Çekiş Sistemi geliştirmesine ve üretilmesine ev sahipliği yapacağını dile getiren Tahiroğlu şu bilgileri verdi:

Yerlileştirme çalışmaları ile metrolarda kullanılacak olan malzemelerin yerli hale getirilmesi sağlanırken, gerekli satın alımlar da daha ucuza yapılmış olacak.” 

Yayın Tarihi: 26.06.2015
Okunma Sayısı: 8590