EGO'ya AVRUPA'NIN EN ÇEVRECİ OTOBÜS FİLOSU ÖDÜLÜ VERİLDİ

EGO'ya AVRUPA'NIN EN ÇEVRECİ OTOBÜS FİLOSU ÖDÜLÜ VERİLDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Avrupa'nın en çevreci otobüs filosu ödülüne layık görüldü.

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliğinin (UITP) Cenevre'de düzenlenen ödül törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i temsilen katılan EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Avrupa'nın En Çevreci Otobüs Filosu Ödülü'nü UITP Başkanı Ousmane Tahiam'ın elinden aldı.

93 ülkeden 3500 kurum üyesi olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nin Cenevre'de düzenlediği, 2013 yılı 60. Dünya Kongresinde 43 ülkeden 155 proje yarıştı.

Avrupa'nın en Çevreci otobüs filosuna sahip olan Ankara Büyükşehir Belediyesi aldığı bu ödülle başarısını uluslararası alanda tescilledi.

Sürdürülebilir Kalkınma kategorisinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ödülünü  Başkan Melih Gökçek adına alan EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, UITP 2025 vizyonunda yer alan "Gezegenin Nefes Alması" vizyonuna yönelik olarak 2011 yılından itibaren otobüs filomuzu doğaya saygılı, çevreye duyarlı hale getirmek amacıyla toplu ulaşım filomuzu CNG'li otobüslerden oluşturuyoruz dedi.

Avrupa'nın en fazla CNG'li otobüs filosuna sahip olduklarını belirten Tahiroğlu: "Bu kongrede katıldığım oturumlarda, çevreci otobüslerin önemini birlikte yaşadığımız dünya için ne kadar daha önemli olduğunu bir kez daha gördüm" dedi.

Tahiroğlu, "Çevre dostu otobüs filosunu Başkent Ankara'ya kazandıran ve sonuçları itibariyle Dünyaya katkı sağlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek Bey'e teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Gelişen Ekonomilerde Toplu Taşıma konulu panele konuşmacı olarak katılan EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Avrupa'nın en çevreci otobüs filosuna sahip olmalarının yanında Türkiye'de bir ilk daha gerçekleştirdiklerini, artık durakta beklemeye son verdiklerini ifade etti.

Tahiroğlu bu proje sayesinde Ankara'da toplu taşımı kullananların evden, işten ya da cepten tek tuşla otobüsün ne zaman durağa geleceğini görebildiklerini duyurdu. Tahiroğlu EGO CEP'te adını verdikleri uygulamayla interneti olmayan vatandaşların da ALO 153 hattını arayarak da bu hizmeti alabileceklerini söyledi. EGO Genel Müdürü'ne göre bu teknoloji sayesinde Ankara'da ki her durak birer akıllı durak haline geldi. 

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliğinin 2 yılda bir düzenlenen Genel Kurulu aynı zamanda hem kongre hem de fuar organizasyonlarıyla dünyanın en önemli ulaşım platformu niteliği taşıyor.

Bu yıl ki törende; Toplu Taşımacılık ve Politik Vizyon ve Yüksek Düzenli Destek ödülü de Ulaştırma Bakanı Yıldırım'a verildi.

Yayın Tarihi: 31.05.2013
Okunma Sayısı: 35746