Usulsüz Kart Kullanımı

USULSÜZ KART KULLANIMI
 
Kuruluşumuz tarafından yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden, Öğrenci ve Öğretmenlerimiz indirimli, 60-64 yaş arası vatandaşlarımız belirli saatlerde ücretsiz, Gazi ve Eşi, Şehit Dul Yetimleri, Milli Sporcular, Sarı Basın Kartı Sahipleri, Emniyet Hizmetler Sınıfı Personeli, Belediye Zabıtası, Belediye Zabıtası, Posta Dağıtıcıları, 65 yaş üzeri, %40 ve üzeri engelli vs. vatandaşlarımız ise ücretsiz olarak yararlanmaktadır. İndirimli ve ücretsiz seyahat hakkı olan vatandaşlarımızın bu haktan yararlanmaları amacıyla kişiselleştirilmiş serbest kartlar verilmektedir.
 
Kuruluşumuzca yapılan denetimlerde bir takım kişiler tarafından kişiselleştirilmiş kartların usulsüz olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Kartı kullanan kişiler Türk Ceza Kanununa göre suç işlemektedir. 
 
Usulsüz kart kullanan kişilerin kartları iptal edilerek, Savcılığa suç duyurusunda bulunulmaktadır. Savcılık tarafından yapılan soruşturma neticesinde şüpheliler hakkında resmi evrakta sahtecilik, Dolandırıcılık vs. suçlardan dava açılmakta ve yapılan yargılama neticesinde 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri uyarınca usulsüz olarak kartı kullananlar hapis cezalarına mahkûm edilmektedir. 
 
Yürütülen kamu hizmetinin devamının sağlanabilmesi açısından çok önemli olması sebebiyle Kuruluşumuzca bu konuda sürekli kontrol ve denetimler yapılmaktadır.
 
Vatandaşlarımızın haklarını korumak amacıyla Kuruluşumuzca toplu taşım araçları içerisinde elektronik cihazlarla yapılan denetimler sırasında görevlilerce istenmesi halinde vatandaşlarımızın kişiselleştirilmiş kart kullanımına hakkı olduğunu kanıtlayıcı kimlik belgelerini göstermelerini rica ederiz.
 
 
EGO Genel Müdürlüğü
Yayın Tarihi: 14.09.2014
Okunma Sayısı: 45050